500 جلد شناسنامه برای اسبداران خراسان شمالی صادر شدعلی مبارکی دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این امر امیدی برای اسبداران ایجاد می کند که بتوانند ارزش واقعی تولیداتشان را داشته باشند زیرا اسبی که بدون هویت باشد و شناسنامه نداشته باشند از لحاظ اقتصادی و پرورشی هیچ ارزشی ندارد.
وی با بیان اینکه اسب بدون هویت و شناسنامه فقط به عنوان اسب کار استفاده می شود، گفت: طی 3 سال اخیر برگزاری جشنواره اسب در این استان، تاثیرات خوبی در بخش توسعه، صنعت و ارزش افزوده برای اسب ها داشته است.
مبارکی نبود باشگاه های آکادمیک در استان را از دیگر نقایض اسب سواری دانست و افزود: هرچند برخی از متقاضیان در موضوع اسب ورود پیدا کرده اند و کارهای ابتدایی باشگاه را انجام می دهند اما برای رفع مشکلات آن ها اقدام اساسی انجام شود تا کارها شتاب گیرد.
رییس هیات سوارکاری خراسان شمالی گفت: هم اکنون احداث 3 باشگاه در دست راه اندازی است که امید می رود به زودی به مرحله اجرا برسانیم.
استان خراسان شمالی به عنوان یکی از اصلی ترین ذخیره گاه های ژنتیکی اسب اصیل ترکمـن در کشور شناخته شده اما این ظرفیت مهم برای توسعه پایدار این خطه مورد غفلت قرار گرفته است.
بهره وری ملی از این ذخیره ارزشمند با هدف توسعه و حفاظت از آن و نیز فعال کردن قابلیت های موجود در زمینه صنعت اسب، از جمله ایجاد اشتغال مولد و پایدار، صادرات غیرنفتی، ارزآوری برای کشور، محرومیت زدایی و گسترش اکوتوریسم تخصصی اسب ایرانی و نیز توسعه ورزش مفرح و نشاط آور سوارکاری، می تواند حائز اهمیت باشد.
قوم ترکمن و دیگر اقوام خراسان شمالی از قدیم الایام، به واسطه خاستگاه فرهنگی، علاقه ذاتی و دلبستگی درونی به پرورش اسب اشتغال داشته اند و به خصوص در مراسم و مناسبت های فرهنگی به برگزاری مسابقات سوارکاری همت می گماشته اند.
7186/ 6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید