کشت برنج را ممنوع نکردیم/اطلاع رسانی نادرست به گرانی برنج منجر شدبه گزارش روز دوشنبه ایرنا، محمد مهدی قاسمی در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان فارس با گرامیداشت هفته خبرنگار افزود: اینجاست که اهمیت کار رسانه ای بیش از هر زمان دیگری مشخص می شود و این که ما نیازمند تحلیلگر رسانه در حوزه کشاورزی هستیم.
وی اظهار کرد: باید با بهره گیری از ظرفیت های رسانه ای و همچنین شکل گیری پویش های عمومی، موضوع بهره وری در مصرف آب برای تولید محصول کشاورزی را به یک مطالبه عمومی تبدیل و این موضوع را یادآوری کنیم که در شرایط کم آبی و خشکسالی، کاشت برنج به صلاح استان نیست.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بهره وری آب در کشت برنج پایین است و متاسفانه نتوانسته ایم توصیه به نکاشتن برنج را به مطالبه ای عمومی تبدیل کنیم و حتی نتیجه عکس هم گرفته ایم و برخی در اقدامی با نادیده گرفتن اصول زیست محیطی به خود اجازه می دهند که باقیمانده محصول در مزارع را به آتش بکشند تا زمین خود را مهیای کشت برنج کنند.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی، درآمد ناشی از برنج حتما جاذبه دارد که با وجود نگرانی ها درباره کمبود منابع آبی، باز هم سراغ آن می روند.
قاسمی گفت: از سوی دیگر، باید توجه داشت که باید اعتماد دو طرفه بین ما و کشاورزان وجود داشته باشد و در برخی موارد، باید اعتبارات کشوری به کمک ما بیاید، چرا که زمانی که کشت جایگزین برنج را به کشاورزان معرفی می کنیم و به عنوان نمونه، کاشت زعفران را توصیه می نماییم، بالاخره فراهم کردن زمینه کاشت زعفران هزینه هایی به دنبال دارد که باید تامین شود.
وی اظهار کرد: به نظر می رسد، تقویت آگاهی رسانی رسانه ها در حوزه کشاورزی می تواند مشکلاتی همچون کشت محصولات با بهره وری پایین مصرف آب را کاهش دهد.
این مقام مسئول گفت: بدون شک، صرفه جویی بیشتر در مصرف آب به منزله تقویت حیات بشری وبرخورداری از اقتصاد بهتر و به نوعی کمک به زندگی کشاورزان است و انتظار می رود رسانه ها این مقوله مهم را در سطح جامعه تبیین کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس همچنین با بیان این که این استان 10 درصد محصولات کشاورزی و باغی مورد نیاز کشور را تامین می کند، گفت: انتظار بحقی است که رسانه ها نیز به تناسب این ظرفیت، در تبیین جایگاه استان در عرصه کشاورزی نقش آفرینی کنند و در این راستا، دست رسانه ها را به گرمی می فشاریم.
قاسمی گفت: سازمان جهاد کشاورزی فارس در دولت یازدهم همواره کوشیده است که مبتنی بر برنامه ریزی علمی و راهبردی فعالیت های این حوزه را به جلو ببرد و در این راستا، موفقیت های خوبی در حوزه های توسعه شبکه های آبیاری نوین در مزارع استان، ایجاد باغ های دیم، مکانیزه کردن کشاورزی، آموزش و ترویج و اطلاع رسانی، آموزش بهره برداران، پهنه بندی اراضی داشته است.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه، مبارزه با آفات و بیماری ها یکی از سرفصل هایی است که جهاد کشاورزی فارس عملکرد خوبی در این حوزه داشته است به گونه ای که در آفت سوسک سرخرطومی نخیلات، این استان رکوردی را در مهار این بیماری به خود اختصاص داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: همچنین در مهار بیماری جاروک لیمو ترش، کاری کردیم کارستان و آن هم در شرایطی که در برخی استان های همسایه ، درختان لیموترش در اثر این بیماری نابود شدند اما ما با مدیریت علمی، اجازه ندادیم چنین اتفاقی در فارس روی دهد.
قاسمی ادامه داد: شکل گیری نخستین زنجیره تولید مرغ، بزرگترین کشتارگاه جنوب کشور و آغاز به کار بزرگترین زنجیره شترمرغ جنوب کشور در استان فارس از دیگر برگ های افتخار در کارنامه جهاد کشاورزی استان فارس است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در این بازدید همچنین با گرامیداشت 17 مرداد روز خبرنگار، با اهدای لوح تقدیری از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان فارس به عنوان خبرگزاری برتر در انعکاس اخبار حوزه کشاورزی استان تجلیل کرد و تقویت همکاری های دوجانبه را خواستار شد.
6122 / 2027
خبرنگار: سارنگ عبدالهی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید