وزیر راه وشهرسازی: سوداگری در بخش مسکن در 4 سال گذشته کنترل شده استبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عباس آخوندی روز سه شنبه در حاشیه هفدهمین هماش سیاست های توسعه ای مسکن در ایران در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این در حالی است که قیمت زمین در تهران در چهار ساله گذشته تقریبا ثابت بوده و کل تغییرات آن فقط 2 درصد بوده است.
وی با بیان این که قیمت مسکن در چهار سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است گفت: این نشان می‌دهد سوداگری موجود در بخش مسکن به شدت کنترل شده است.
آخوندی با بیان اینکه افزایش قدرت خرید خانه اولی‌ها مهمترین سیاست وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم بوده است، گفت: ما در این راه مردم را به سمت پس‌انداز تشویق کردیم بدین صورت که اگر بتوانند مبلغی را پس‌انداز کنند بانک مسکن تا 6 برابر این مبلغ را به عنوان تسهیلات به آن‌ها پرداخت می کند و به این ترتیب قدرت خرید خانه اولی‌ها معادل هفت برابر بیشتر شده است.
به گفته وزیر راه وشهرسازی، این موضوع از سوی مردم با استقبال جدی روبرو شده است به طوریه که طبق آمار بانک مسکن 282 هزار نفر تاکنون در ایران پس‌انداز کرده‌اند؛ این بدان معناست که اکنون به طور قطع 282 هزار نفر در کشور قدرت گرفتن تسهیلات از بانک را داشته و می‌توانند با قدرت خرید خوب وارد بازار شوند.
وی ادامه داد: روند سپرده ‌گذاری مردم و پس‌انداز آن‌ها به شدت در بانک مسکن و آنچه که ما در این دوره به عنوان تغییر سیاست دنبال می‌کنیم آن‌ است که به جای حاشیه شهرها و مناطقی که سابقه سکونت ندارد، در بافت‌های قدیمی و فرسوده و حتی حاشیه‌ای شهرها خانه ‌سازی شود.
آخوندی افزود: در دوره جدید ما به دنبال ساخت مسکن در داخل شهرها در بافت های فرسوده شهری هستیم بدین طریق به ازای هر خانه جدید ساخته شده یک خانه بد باید از بین برود؛ نه اینکه با خانه ‌سازی در بیابان به ظاهر آمار مسکن را اضافه کنیم اما همچنان به احداث خانه‌های بد و کیفیت نازل زندگی مردم ادامه دهیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم، بازآفرینی شهری و توانمندسازی مردم را سیاست اصلی بخش مسکن در دوره جاری دانست و گفت: ساخت و ساز باید در درون بافت‌های فرسوده شهری انجام و قدرت خرید مردم نیز تقویت شود؛ این روش علاوه بر کنترل تورم و سوداگری در بخش زمین می‌تواند قدرت خرید مردم را افزایش دهند.
وزیر راه وشهرسازی درباره بحث مسکن اجتماعی نیز گفت:خوشبختانه این بحث نیز در برنامه ششم پیش‌بینی شده و مقدمات اجرایی آن در بنیاد مسکن حال طی شدن است.
وی افزود: با توجه به تصمیم های گرفته شده سازمان ملی زمین و مسکن را موظف کردیم تا اراضی لازم برای اجرای این طرح را در مناطقی که وزارت راه و شهرسازی زمین دارد معرفی و تامین کند.
آخوندی خاطرنشان ساخت: نکته‌ای که در بحث سیاست مسکن اجتماعی برای ما مهم بوده آن است که در اجرای این طرح صف جدیدی از متقاضیان ایجاد نکنیم، بلکه با کمک به بنیاد مسکن، کمیته امداد و سازمان تامین اجتماعی شرایطی را ایجاد کنیم تا افراد تحت پوشش آن‌ها سرپناهی برای خود ایجاد کنند.
در ادامه این همایش در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پیام «جان کلاس» مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد خوانده شد.
وی در این پیام تاکید کرد: امروزه 1.6 میلیارد نفر از مردم جهان در مسکن نامناسب زندگی می کنند که یک میلیارد نفر آنها در سکونتگاه های غیررسمی و زاغه های زندگی می کنند.
وی تاکید کرده در حالی که میلیون ها نفر در جهان از خانه مناسب بی بهره اند انباشت خانه های خالی به تدریج در حال افزایش است.
مدیر اجرایی برنامه اسکان بشر ملل متحد معتقد است که ترویج سیاست های مسکن مناسب از نظر تغییرات اقلیمی، تاب آوری و مصرف انرژی جنبه حیاتی دارد و باید به عنوان یک اولویت در دستور کار برنامه های توسعه در نظر گرفته شود.
به گزارش ایرنا، هفدهمین همایش سالانه سیاست های توسعه مسکن امروز و فردا در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برپاست؛ محورهای تامین مالی مسکن و مسکن اقشار کم درآمد از برنامه های نخستین روز هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن اعلام شده است.
برنامه‌های روز دوم نیز شامل برگزاری میزگرد تخصصی بافت‌های ناکارآمد شهری، سیاست زمین، شهرسازی و اقتصاد شهر، بازار مسکن و اسکان بشر است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**1108** 2023** خبرنگار: ایرج منصوری ** انتشار: لطیف نکوئیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید