نیلی: رفع ابرچالش ها با تغییر الگوی اقتصاد سیاسی امکان پذیر استبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود نیلی» امروز (یکشنبه) در جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران در محل این اتاق، افزود: اقتصاد ایران یک وجه زیبا دارد که آن، رشد اقتصادی مطلوب، تورم تک رقمی و اشتغالزایی نسبتاً بالاست و وجه نازیبای آن، ابرچالش ها است که نگران کننده و بزرگ هستند.
به گفته این مقام مسئول، هریک از این ابرچالش ها قادر است تداوم مدیریت کشور را با چالش مواجه کند.
به اعتقاد نیلی، بهبود اقتصاد کشور ناشی از عقلانیت در چارچوب ساختار موجود و تدام شرایط مطلوب اقتصادی در گرو تغییر ساختار اقتصادی است.
این اقتصاددان ادامه داد: منظور از ساختار اقتصادی، قواعد بلندمدت حاکم بر اقتصاد است که روی انگیزه های بازیگران اقتصادی تاثیر گذار است.
دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقتصادی از «بحران منابع آب کشور»، «مسائل زیست محیطی»، «صندوق بازنشستگی»، «بودجه دولت»، «نظام بانکی» و «بیکاری» به‌عنوان 6 ابرچالش اقتصاد ایران یاد کرد که باید برای هر یک استراتژی مشخص و معینی داشت.
وی یادآور شد: در زمان وضع قواعد حاکم بر صندوق های بازنشستگی، تعادل در صندوق را لحاظ نکردیم، در مصرف آب علامتی به مصرف کنندگان ندادیم که در حال حرکت به سمت بحران آب هستیم و در زمینه بودجه نیز قاعده ای برای تراز و توازن در بودجه مقرر نکردیم؛ همچنین در نظام بانکی به گونه ای رفتار نکردیم که تعادل در منابع و مصارف بانکی را به دنبال داشته باشد.
نیلی اضافه کرد: امروز از درون ساختار اقتصادی ایران، همین ابرچالش ها پدید آمده که ناشی از تصمیمات نادرست گذشته خودمان بوده است و به این اشتباهات اعتراف می کنیم.
وی خاطرنشان کرد: قواعدی بر ابرچالش های کنونی کشور حاکم است که هر یک از آنها رفاه مبتنی بر اضمحلال منابع را در خود دارند؛ یعنی منابع طبیعی و مالی کشور صرف رفاه حال مردم شده است.
این اقتصاددان تصریح کرد: این 6 ابرچالش برآیند حاکم بودن یک پارادایم واحد است و آن «رفاه مبتنی بر هدررفت منابع» است.
وی بیان داشت: این ابرچالش ها راه حل دارند و آن اینکه بدون تغییر پارادایم اصلی اقتصاد سیاسی پیشگفته، نمی توانیم راه حل فنی برای این مسائل بیابیم.
نیلی به عنوان نمونه با اشاره به مقوله خصوصی سازی، گفت: در این زمینه در ابتدای کار خوشحال شدیم و مطالب زیادی گفته و نوشته شد، اما امروز هیچ کس حاضر نیست مسئولیتی در این زمینه بر عهده بگیرد.
وی افزود: در زمینه یارانه انرژی نیز ابتدا، اصلاح قیمت انرژی را بسیار مناسب می دانستیم، اما از آنجایی که پارادایم سیاسی بر سر جای خود بود، امروز به اینجا رسیدیم.
دستیار ویژه رئیس جمهوری تصریح کرد: راه حل ما این است که «پارادایم اقتصادی سیاسی مبتنی بر اضمحلال منابع مالی و طبیعی کشور به انتهای خود رسیده است» و به دور از هیجانات سیاسی، نیازمند یک وفاق ملی حول محور پذیرش اشتباهی که در گذشته مرتکب شدیم، هستیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز دیگر نمی توانیم به شیوه اشتباهی که در گذشته مصرف منابع داشتیم، ادامه دهیم اما این تغییر باید تدریجی بوده و نمی تواند به یکباره باشد.

** اصلاح سود بانکی در اولویت
این مقام مسئول، مهمترین اولویت سیاست های اقتصادی کشور در شرایط کنونی را اصلاح نرخ سود بانکی عنوان کرد و یادآور شد: این سیاست از سال 93 آغاز شد، اما سال 94 و با کاهش قیمت نفت که در پی آن بسیاری برنامه ها بهم ریخت، متوقف ماند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام **3065*1070*2025*خبرنگار: محمد ملک دار**لیلا جودیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید