مدیریت شفاف و کارآمد با فرمول یکسان سازی نرخ ارزبه گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، روزنامه های اقتصادی کشور در هفته گذشته موضوع تصمیم اوپک برای کاهش یا افزایش تولید نفت را مورد بررسی قرار دادند و همچنین درباره تاثیر تحولات اقتصادی در حوزه های داخلی و بین المللی بر بورس یادداشت و گزارش هایی را منتشر کردند.

** تاثیر مثبت ارز تک نرخی بر اقتصاد
تاثیر مثبت ارز تک نرخی بر اقتصاد کشور سبب توجه دولت دوازدهم و اولویت یافتن این مساله شده است؛ موضوعی که اینک همراهی مجلس شورای اسلامی و حمایت بسیاری از اقتصاددانان را به همراه دارد.
روزنامه «جهان صنعت» در گزارشی با انتشار عنوان «نوسانات ارزی» اوج گرفت»، آورد: زمزمه‌های تک‌نرخی شدن ارز در دولت دوازدهم و بازنگری در سیاست‌های ارزی فرماندهان اقتصادی کشور مدتی است که بر سر زبان‌ها افتاده و هیجاناتی ایجاد کرده که منجر به نوسان در قیمت‌های ارز و به ویژه دلار در بازار کشور شده است.
هرچند دولت قصد دارد تا جای ممکن قیمت‌ها را در محدوده کنونی ثابت نگه دارد و برخلاف دولت نهم و دهم از طریق افزایش نرخ ارز به دنبال پوشش کسری بودجه خود نمی‌گردد، با این حال به نظر می‌رسد نرخ ارز با ادامه سیاست‌های ارزی تیم اقتصادی دولت با شیبی آهسته رو به رشد شود. دولت می‌تواند از طریق ورود دلارهای نفتی به بازار و راهکارهای مشابه، جلوی این افزایش قیمت را بگیرد.
«نخستین اقدام رسمی برای تحقق ارز تک نرخی»، عنوان یکی از گزارش های روزنامه «گسترش صنعت» است که در آن می خوانیم: بانک مرکزی با اجرای بخشنامه حذف ارز مسافرتی گام جدی‌تری در جهت تحقق ارز تک‌نرخی برداشته و به گفته غلامعلی کامیاب، معاون بین‌الملل بانک‌مرکزی ارز تا اواخر امسال تک‌نرخی خواهد شد. براساس این بخشنامه، از این پس 300 دلار ارز دولتی که سالانه یک بار به هر مسافر خارجی از کشور پرداخت می‌شد از 20شهریور حذف شده است.
در حال ‌حاضر نرخ ارز دولتی (نرخ رسمی) 3332 تومان و نرخ ارز در بازار آزاد حدود 3900 تومان است؛ یعنی حدود 560 تومان اختلاف نرخ بین ارز دولتی و آزاد وجود دارد که ضرب این عدد در 300 دلار مسافرتی حدود 170 هزار تومان خواهد شد. این مبلغ در مقابل هزینه‌های بالای سفر به خارج از کشور برای مردم رقم قابل توجهی نیست اما با توجه به اینکه سالانه حدود 10 میلیون نفر به خارج از کشور سفر می‌کنند این عدد برای دولت می‌تواند قابل توجه باشد.
روزنامه «عصر اقتصاد» در گزارشی با انتخاب عنوان «نرخ مناسب برای ارز تک نرخی 3800 تومان»، آورد: سیاست تک نرخی شدن ارز وعده ای بود که با اجرایی شدن برجام به نظر می رسید در دولت یازدهم عملیاتی شود تا شاهد ثبات و آرامش در بازار باشیم . اما این سیاست در دولت یازدهم عملیاتی نشد. یکی از اهداف دولت دوازدهم از ابتدای فعالیت، سیاست تک نرخی کردن ارز است و مسئولان بانک مرکزی گفته اند که تا پایان سال نرخ ارز تک نرخی خواهد شد .
آنچه در زمان مطرح شدن تک نرخی شدن ارز گمانه زنی می شد این بود که بانک مرکزی تلاش خواهد کرد رقمی بین ارز آزاد و مبادله ای را برای تک نرخی کردن انتخاب نماید ، اما با اقدام جدید در خصوص ارز مسافرتی به نظر می رسد بانک مرکزی از همه احتمالات عقب نشینی کرده و ارز آزاد را به عنوان نرخ واحد ارز بپذیرد.
معصومه آقا پورعلیشاهی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص موضوع تک نرخی کردن ارز گفت : بهتر است نرخ ارز در قیمت های 3800 تا 3850 تومان تک نرخی شود تا جامعه آستانه تحمل این کار را داشته باشد . درصورت افزایش نرخ ارز هزینه نهادهای تولید نیز افزایش یافته و تولید کنندگان متضرر خواهند شد .

** اقتصاد جهانی در انتظار تعیین سرنوشت نفت
مذاکرات «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان برای تمدید توافق کاهش تولید اوپک با همتایان ونزوئلایی و قزاقستانی موجب شد تا مخالفان و موافقان و همچنین کارشناسان و منتقدان نظرات خود را در این باره اعلام کنند.
روزنامه جهان صنعت در گزارشی با انتخاب عنوان «تیغ دولبه تمدید توافق اوپک»، نوشت: وزیر انرژی عربستان سعودی اخیرا با همتایان ونزوئلایی و قزاقستانی خود درباره گزینه تمدید توافق کاهش تولید پس از پایان مدت آن در 31 مارس سال 2018 گفت‌و‌گو کرده است.
این گزارش یک هفته پس از اظهارات الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه منتشر شد که گفته بود گزینه تمدید دوباره توافق کاهش تولید روی میز است. با این همه وی خاطرنشان کرده بود هنوز زود است در این باره قطعا صحبت کنیم.
شمار رو به رشدی از تحلیلگران بر این باورند که اوپک با تمدید توافق کاهش تولید، چاه بزرگتری برای خود حفر می‌کند. تولید کمتر از سوی اعضای این سازمان به معنای صادرات کمتر و در نتیجه، درآمد نفتی کمتر است. همچنین به قیمت از دست دادن سهم بازار به رقیبانی شامل روسیه و آمریکا تمام می‌شود.
«سرنوشت مبهم نفت در اقتصاد جهان» عنوان یکی از گزارش های روزنامه گسترش صنعت است که در آن آمد: براساس داده‌های تازه «سازمان بین‌المللی انرژی» (IEA) درحال ‌حاضر بزرگترین تقاضا‌ کننده نفت بخش حمل ‌ونقل است. در سال 2015میلادی (1394-1393) بخش حمل‌ ونقل نزدیک به 56 درصد کل تقاضای نفت را داشت که این معادل روزانه نزدیک به 52 میلیون بشکه نفت است. دومین بخش پرتقاضای نفت، بخش صنعت و پتروشیمی سومین بخش پرتقاضا برای نفت است. در جهان امروز تعداد وسایل نقلیه سبک به‌ویژه در کشورهایی چون چین و هند درحال افزایش است اما در اینکه آیا تقاضای نفت نیز افزایش پیدا می‌کند یا خیر بحث‌هایی وجود دارد.
روزنامه «تعادل» در گزارشی با درج عنوان «بازگشت توازن به بازار نفت»، نوشت: تقاضای جهانی امسال نفت انتظار می‌رود که سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها رشد کند. آژانس بین‌المللی انرژی با عنوان کردن این مطلب در گزارش جدید خود، برآوردهایش از آمارهای نفتی سال 2017 را بازنگری کرده است.
آنچه منجر به بازنگری این موسسه در برآوردهایش شده، افزایش 2.3 میلیون بشکه یا 2.4درصد تقاضای روزانه جهان در فصل دوم 2017 است. این تقاضای قدرتمند تا حد زیادی‌ ناشی از بهبود اوضاع اقتصادی کشورهای صنعتی بوده که باعث شده‌اند بیشترین رشد فصلی سالانه تقاضای نفت از نیمه 2015 تاکنون ثبت شود.

** افت بازار بورس تحت تاثیر رخدادهای جهانی
بازار بورس و سرمایه به عنوان یکی از مهم ترین رکن های اقتصادی کشور حساسیت بالایی نسبت به ایجاد تغییرات در بازار داخلی و همچنین تحولات منطقه ای و بین المللی نشان می دهد. این مساله باعث شد در هفته گذشته در برخی نمادهای بورسی روند کاهشی مشاهده شود.
«سه محور اصلی افت بازار»، یکی از عنوان های روزنامه «صمت» بود که در آن می خوانیم: کاهش نرخ سود بانکی، رشد قیمت ارز و تاثیر بازارهای جهانی سه محور اصلی افت بازار در چند روز گذشته بوده است. بخش بیشتری از رشد قیمت‌هایی که در یکی دو ماه گذشته میلادی شاهدش بودیم، بیشتر تحت تاثیر سفته‌بازی معامله‌گران بازارهای جهانی بوده تا عملکرد بنیادی شرکت‌ها. وی افزود: همین تردید‌ها باعث شد قیمت‌ها تعدیل شود، اما در اینکه قیمت‌های جهانی بیش از این افت کند، تردید وجود دارد.
به نظر می‌رسد تا پایان شهریور نباید انتظار زیادی از بازار داشته باشیم، چون به دلیل موضوع تسویه اعتباری‌ها جریان نقدینگی هم کاهش پیدا کرده است و از سوی دیگر به نظر می‌رسد بیشتر، تک‌نمادها به طور موقت تحرک‌هایی داشته باشند تا وارد مهر و آبان شویم به طوری که در این ماه‌ها، شرایط بازار با انتشار گزارش‌های عملکرد 6 ماهه بهتر می‌شود.
روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی با انتشار عنوان «بازار فولاد پشت چراغ قرمز قیمتی»، آورد: پس از رشد قیمت‌های فولاد در بازار داخلی، هم‌اکنون دومین هفته‌ای است که شاهد کاهش پیاپی قیمت‌ها هستیم که نشان‌دهنده عقب‌نشینی تقاضا و بدبینی فعالان بازار به آینده قیمت‌ها است.
کاهش مداوم و پیاپی بهای شمش در بازار داخلی، بی‌توجهی بازار آزاد به رخدادهای جهانی، وجود جو رقابتی برای کاهش قیمت‌ها به منظور افزایش حجم فروش موسوم به رقابت منفی بین واحدهای تولیدی و حتی در بین اهالی بازار و نزدیکی به ماه محرم و روزهای سرد سال و احتمال کاهش بیشتر تقاضای موثر مواردی است که می‌تواند چهره فعلی و دورنمای بازار را در روزهای اخیر ترسیم کند.
نگاهی به وضعیت معاملاتی روزهای اخیر نشان می‌دهد که بهای مصنوعات فولادی در بازار آزاد در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری وضعیت نسبتا آرام و با‌ثباتی را سپری کرد ولی در هر حال جریان غالب در بازار کاهشی بود که البته عقب‌نشینی قیمت شمش نیز به این وضعیت دامن زد.

پژوهشم**1969**1601**خبرنگار: حسن شکوهی نسب **انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید