عملکرد دولت یازدهم در روستاهای استان یزد/ آنچه بود و آنچه شدبه گزارش ایرنا در استان یزد هم فعالیت های گسترده ای از ابتدای شروع دولت آغاز شد که همزمان با ابتکار معاونت روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی، ویژه مناطق روستایی، این فعالیت ها گسترش یافت.
از ابتدای دولت یازدهم تاکنون در مجموع 33هزارو 760 طرح با اعتبار24 هزار میلیارد ریال در کشور اجرا شده ضمن آنکه از سال 1382تاکنون 10 هزار و 300 میلیارد تومان از طریق دهیاری ها به روستاها تزریق شد که هفت هزار و 300میلیارد تومان آن در دولت یازدهم بوده و این یعنی 71 درصد این اعتبارات در این دولت، تخصیص یافته است.
آغاز طرح های مشارکتی و غیرمشارکتی، خانه های بوم گردی، طرح های عمرانی، همکاری در اجرای طرح های هادی، گاز رسانی به مناطق محروم و روستایی استان، بهسازی راه های روستایی ، ایجاد مجتمع های آبرسانی و تسریع در خدمات اطلاع رسانی و ارتباطی همچون پست و مخابرات هم از مهمترین فعالیت هایی بوده که در بخش های روستایی استان یزد با جدیت دنبال شده است.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری یزد در تشریح بخش هایی از این فعالیت ها با بیان اینکه مهاجرت روستائیان یکی از چالش های مهم بوده که علت عمده آن کمبود اشتغال پایدار در روستاهاست گفت: در همین خصوص طرح های خوبی در دولت تدبیر و امید هدف گذاری و برنامه ریزی شد که بخش عمده آن با ارائه تسهیلات اشتغالزایی ناشی از ابتکار معاونت روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری انجام شده است.
محمد یارمند افزود: این طرح در اواخر دولت سازندگی شکل گرفت ، در دولت اصلاحات به آن پرداخته شد اما در دو دولت بعدی بدون حساب و کتاب بود که نتیجه آن به نابودی اصل طرح منجر شد.
مدیرکل امور روستایی استاندار یزد ادامه داد: در سال 93 با برنامه ریزی های منسجم و ویژه مناطق روستایی و همکاری سیستم بانکی و از منابع داخلی آنها به جای تکلیفی شدن، طرح های مطلوبی ارائه شد و استان یزد نیز از این لحاظ جایگاه خوبی در کشور کسب کرد.
یارمند با بیان اینکه این تسهیلات از منابع داخلی بانک های سینا ، پست بانک و صندوق توسعه ملی و صندوق کارآفرینی امید تامین می شود افزود: در این بخش در صندوق کارآفرینی امید 38 طرح در جلسات استانی به تصویب رسید که 10 طرح آن در تهران مصوب شد.
وی اضافه کرد: 9 طرح از این تعداد، مشارکتی و یک طرح غیرمشارکتی است که 2 طرح آن آغاز شده ضمن آنکه طرح غیرمشارکتی از 40میلیارد ریال محل تسهیلات چهار درصد و اشتغالزایی 150 نفر در یکی از مناطق روستایی استفاده کرده است.
این مسئول دومین طرح را طرح تولیدی مشارکتی اشتغالزا با مشارکت 180 خانوار در بخش آسفیچ اعلام کرد و گفت: این طرح با سرمایه گذاری 14 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره با نرخ سود چهار درصد و اشتغالزایی بیش از 20 نفر در حال ساخت است که می تواند الگویی موفق برای سایر مناطق باشد.
مدیرکل امور روستایی استانداری یزد درباره دیگر تسهیلات پرداخت شده هم گفت: در بانک سینا تاکنون بیش از 170 میلیارد ریال طرح مصوب شده که در حال پرداخت است.
یارمند درباره تسهیلات ارائه شده از سوی سایر بانک ها هم اظهار کرد: در پست بانک حدود 22میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزا به دهیاری ها در قالب 10طرح و 17.5 میلیارد ریال هم در روستاهای بخش های محروم استان در قالب تسهیلات سرمایه در گردش در قالب 11 طرح از سوی این بانک پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه 11.5میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش نیز توسط بانک کشاورزی به هفت طرح پرداخت شده است، یادآور شد: در مجموع با اجرای یک طرح و یک طرح غیرمشارکتی بیش از 170 نفر اشتغال و از محل تسهیلات پرداختی بانک ها 28 طرح بیش از 300 نفر اشتغال در مناطق روستایی و محروم استان ایجاد خواهد شد.
این مسئول تأکید کرد: در این بخش واحدهای تولیدی اشتغال‌زا در روستاها می‌توانند از این بسته‌های حمایتی استفاده کنند تا گام‌های ارزشمندی برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها در سالی که اشتغال و تولید ملّی دغدغه مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهوری و مسئولان نظام است برداشته شود.
** راه اندازی 55 واحد بوم گردی با اشتغال بالای 200 نفر در مناطق روستایی و محروم
مدیرکل امور روستایی استانداری یزد در ادامه یکی از فرصت های اشتغال پایدار روستائیان را صنعت گردشگری عنوان کرد و افزود: این صنعت یکی از مهمترین بخش های اشتغالزایی در هر روستاست و می تواند زمینه اشتغال را بویژه برای جوانان فراهم کند.
یارمند تصریح کرد: در این بخش 55واحد بوم گردی روستایی 2 میلیارد ریال اعتبارات بلاعوض ازسوی دولت دریافت کرده اند که بر اساس آن زمینه اشتغال بیش از 200 نفر فراهم شده است.
وی ادامه داد: در این بخش درخواست های زیادی برای تأسیس خانه‌های بوم گردی روستایی ارائه‌شده که امیدواریم بتوانیم با ارائه تسهیلات مناسب زمینه رشد گردشگر روستایی و افزایش اشتغال را شاهد باشیم.
** اجرای سالانه 1500 طرح عمرانی در روستاها استان یزد
یکی دیگر از فعالیت های گسترده دولت یازدهم در مناطق روستایی استان یزد فعالیت های گسترده عمرانی بوده که به وضوح قابل مشاهده است.
یارمند در این خصوص گفت: در 353 دهیاری استان یزد بیش از یکهزار و 500 طرح عمرانی با 450میلیارد ریال در یکسال و درمجموع در طول چهار سال حدود 5 هزار طرح اجرا شده است.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استان یزد در ادامه با تأکید بر لزوم بازنگری در طرح هادی برای روستاهایی که 10 سال از اجرای طرح آن ها گذشته است افزود: امیدواریم با تجدید نظر در طرح های هادی روستایی از تخریب کالبدها و بافت های خاص و طبیعی مناطق روستایی، اقدامات خوبی در جهت معرفی روستاهای هدف گردشگری انجام شود.
** تجاوز به حریم و حقوق روستاها از سوی افراد غیربومی و غیرروستایی
این مسئول یکی از عمده ترین مشکلات روستاها را جبر طبیعت در کنار تجاوز به حریم و حقوق روستاها و حق مردم بومی از سوی افراد غیربومی و ساکنان غیرروستایی عنوان کرد و گفت: عده ای با ساخت و سازهای غیرمجاز و حفر چاه در مناطق بالادست روستایی علاوه بر تجاوز به حقوق دست های پینه بسته کشاورزان ، تبعاتی را برای دفتر امور روستایی ایجاد کرده اند.
وی همکاری و تعامل همه دستگاههای اجرایی و مردم را برای پیگیری امور بومی های روستاها و جلوگیری از تبعات برخی تجاوزها به حریم روستایی و مناطق محروم خواستار شد.
این مسئول در پایان نیز اظهار امیدواری کرد تا روستاهای استان یزد بتوانند با حمایت همه جانبه مسئولان، در اجرای طرحهای حمایتی دولت از روستاها موفق و الگویی برای سایر روستاهای کشور شوند .
در کنار این فعالیت ها باید بهره مندی 75درصد جمعیت روستایی شامل 321روستای استان از گاز طبیعی و برخورداری 99.7 درصد جمعیت روستایی استان یزد از نعمت برق که بخش عمده آن متعلق به دولت یازدهم بوده را اضافه کرد.
استان یزد حدود سه هزار روستا و آبادی دارد که یکهزار و 194 روستای آن دارای سکنه است و جمعیتی بالغ بر 270 هزار نفر را در دل خود جای داده است.
1968/6197 گزارش از: محمودرضا رحمانی**
انتشار: محمدحسین فلاح
@irnayazddانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید