رییس جمهور کره جنوبی نهادینه شدن تجارت آزاد را خواستار شدبه گزارش ایرنا از خبرگزاری یونهاپ، ‘مون جائه این’ روز جمعه در اجلاس سازمان همکاری منطقه آسیا و اقیانوس آرام موسوم به ‘آپک’ در اظهار نظری کم سابقه از پیمان مشارکتی اقتصادی همه جانبه و جامع موسوم به ‘آر سی یی پی’ که چین اصلی ترین بازیگر آن است حمایت کرده است.
چین امیدوار است که کشورهای مختلف منطقه بجای پیمان ‘ترانس پاسیفیک’ موسوم به ‘تی پی پی’ که ژاپن بازیگر مهم آن است و چین در آن حضور ندارد، از پیمان مشارکتی اقتصادی این کشور حمایت کنند.
رییس جمهور کره جنوبی در دیدار با مشاوران اقتصادی کشورهای عضو این سازمان گفت که دنیا بجای یکجانبه گرایی تجاری به تجارت آزاد نیاز دارد و همه باید برای تحقق آن دست به دست هم بدهند.
او افزود که در سه دهه گذشته آپک گام های بلندی برای توسعه اقتصادی برداشته و حجم تجاری این منطقه هر سال بیش از 7 درصد رشد کرده است.
‘مون جائه این’ رییس جمهور کره جنوبی بر نهادینه کردن تجارت آزاد در این منطقه تاکید کرد و گفت که باید بر اساس پیشنهادهای ارایه شده بسرعت یک منطقه تجارت آزاد برای آسیا و پاسیفیک ایجاد شود.
وی گفت : سئول از هر کمکی به پیشبرد مذاکرات پیمان مشارکتی راهبردی اقتصادی که 16 کشور از جمله کشورهای چین و استرالیا و 10 عضو ‘آ.سه.آن’ از جمله آنها هستند ، دریغ نخواهد کرد.
وی قرار است روز شنبه در حاشیه اجلاس آپک پس از مدت ها رایزنی با ‘شی جین پینگ’ رییس جمهور خلق چین ملاقات و در باره همکاری های اقتصادی ، مساله سامانه موشکی پیشرفته تاد و کره شمالی گفت و گو کند.
پکن پس از استقرار این سامانه تدابیر اقتصادی سرسختانه ای برای تنبیه کره جنوبی در نظر گرفت و این دومین دیدار دو رییس جمهور از زمان روی کار آمدن مون در ماه می و اولین آن در چهار ماه گذشته است.
آساق**231**1904**1908
ناشر : افشار دارابیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید