تکمیل زیرساخت های آبخیزداری گلستان نیازمند 3860میلیارد ریال اعتباربه گزارش خبرنگار ایرنا، ابوطالب قزلسفلو روز دوشنبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران گلستان با حضور محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری اظهار کرد: یکی از راه حل های جلوگیری از بروز خسارت های سیل در گلستان احداث طرح هایی مانند سدسرشاخه گیر، سازه سنگی و اجرای طرح های آبخیزداری است که با تخصیص این اعتبارات از بروز خسارت ها در حوادث آینده جلوگیری خواهد شد .
به گفته وی؛ در سال های گذشته برخی طرح ها در گلستان اجرا شد که نتیجه آن پیشگیری از تکرار فاجعه و آسودگی خیال شهروندان بود.
وی بیان کرد: به عنوان نمونه در نتیجه اجرای سازه سنگی ملاتی درعلی آباد معادل هزار و 800 تریلی سنگ پشت این سازه انباشته شد که در صورت احداث نشدن آن، خسارتی غیرقابل جبران به گلستان تحمیل می شد.
قزلسفلو ادامه داد: در کنار اجرای طرح های پیشگیرانه باید عوامل اصلی بروز این سیل ها را شناسایی و برای رفع زمینه های آن برنامه ریزی شود.
وی افزود: با توجه به حجم فراوان بارش ها ، قادر به کنترل و جلوگیری از بروز سیلاب نبوده و همانند همه کشورهای پیشرفته و توسعه یافته باید سیلاب را مدیریت کنیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: به نظر می رسد با تغییرات به وجود آمده در اقلیم ، الگوی بارش ها در گلستان ازاین پس سریع، با حجم بالا و منطقه ای است که اگر سازه های لازم برای کنترل سیلاب ها ساخته نشود، خسارت ها در آینده بیشتر وغیرقابل جبران خواهد بود.
/1648/3091
خبرنگار : میثم محسنی ** انتشار: پری سالارنیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید