برداشت انجیر در باغات شهرستان سروآباد آغاز شد / پیش بینی برداشت 250 تن انجیربه گزارش خبرنگار ایرنا، با شدت گرفتن گرمای هوا، کار برداشت انجیر از اواسط مرداد در باغات روستاهای گواز، سلین، بلبر، ژیوار و ناو شهرستان سروآباد آغاز شده و تا اوایل مهر همچنان ادامه دارد.
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: 25 هکتار از باغات این شهرستان باغ انجیر است که از این میزان، 20 هکتار آن بارور و پنج هکتار غیر بارور است.
مجید قاسمی نژاد افزود: مهمترین ارقام انجیر در باغات شهرستان سروآباد شامل انجیر سبز از گروه انجیرهای ازمیری یا استهبان که به صورت دیم کشت و به صورت خشکباری مصرف می شود و انجیر سیاه (سان پدرو) که به صورت آبی قابل کشت است.
به گفته وی، ارقام انجیر سیاه در منطقه هورامان با نام های شاه انجیر، زرد، موجیفی (نجفی)، سیاه، کویله و کشاورزی (شیرازی یا استهبان) نامگذاری شده است.
وی ادامه داد: متوسط برداشت انجیر در هر هکتار 10 تن برآورد شده و پیش بینی می شود امسال 250 تن انجیر مرغوب و ارگانیک از باغات شهرستان تولید و روانه بازار مصرف شود.
رئیس جهاد کشاورزی سروآباد اضافه کرد: انجیر تولید شده در این شهرستان به دلیل نبود صنایع تبدیلی و سردخانه بیشتر به صورت تازه خوری مصرف شده و گاهی به صورت خشکبار و به صورت فراوری شده مانند مربا و شربت نیز تولید و مصرف می شود.
وی به درآمد حاصل از فروش انجیر اشاره کرد و گفت: میزان درآمد باغداران از فروش انجیر در سال 10 میلیارد ریال برآورد شده و در زمان برداشت برای 200 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی می کند.
قاسمی نژاد اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص آب و هوایی و شرایط اقلیمی مناسب در منطقه هورامان 500 هکتار از نقاط مستعد جهت توسعه باغات انجیر شناسایی شده که در صورت رفع موانع قانونی و تخصیص اعتبارات لازم شاهد افزایش تولید انجیر در شهرستان سروآباد خواهیم بود.
وی ادامه داد: با ایجاد طرح توسعه باغات انجیر در شهرستان سروآباد برای 250 نفر به صورت مستقیم و 750 نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغالزایی خواهد شد.
وی اضافه کرد: شرایط ویژه اقتصادی منطقه با تکیه بر کشاورزی مهمترین عامل تاثیرگذار بر معیشت ساکنان شهرستان سروآباد است به شکلی که هر گونه شکوفایی در این بخش موجب ارتقای شرایط زندگی و هرگونه افت و کاستی عرصه را بر مردم تنگ تر کرده و شرایط فقر و مهاجرت را فراهم می کند.
بخشدار هورامان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: منطقه هورامان بدلیل شرایط خوب آب و هوایی، شرایط اقلیمی مناسب، وجود سد داریان، دره های عمیق، کوه های مرتفع و چشمه های آبی فصلی مکان مناسبی برای کشت انواع محصولات باغی نظیر انجیر، گردو و انار است.
صباح محمدی افزود: یکی از محصولات ارگانیک در این منطقه که کیفیت بسیار خوبی نیز دارد، انجیر است که در باغات روستاهای سلین، ژیوار، بلبر و ناو در دهستان شالیار هورامان تولید می شود.
وی اضافه کرد: بدلیل مسافت زیاد روستاهای منطقه هورامان با مرکز شهرستان و مرکز استان و نبود سردخانه در این منطقه در بحث فروش محصولات باغی به ویژه انجیر با مشکل روبرو هستیم و محصولات باغی با قیمت بسیار پایین و بیشتر به صورت تازه خوری و خشکبار به فروش می رسد و درآمد کمی نصیب باغداران می شود.
بخشدار هورامان گفت: بسیاری از باغات انجیر در منطقه هورامان در اثر احداث سد داریان از بین رفتند، اما کارشناسان جهاد کشاورزی 500 هکتار از اراضی مستعد این منطقه را برای توسعه باغات انجیر شناسایی کرده اند که در صورت رفع موانع و مشکلات قانونی، توسعه این باغات می تواند برای یک هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد اشتغالزایی کند.
وی افزود: در راستای معرفی انجیر هورامان در سطح استان و کشور، جشنواره انجیر هورامان 25 مرداد امسال با حضور مسئولان استانی، شهرستانی و باغداران در محل سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد برگزار می شود.
محمدی ادامه داد: این جشنواره همچنین با هدف توسعه باغات انجیر، معرفی انجیر به عنوان محصولی افزون بر جاذبه های گردشگری هورامان، رفع موانع و مشکلات موجود در راه توسعه باغات انجیر و تجلیل از باغداران نمونه برگزار می شود.
وی گفت: همزمان با برگزاری جشنواره نمایشگاهی نیز با موضوع انجیر و صنایع دستی هورامان در محل نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با تنوع غرفه های گوناگون دایر خواهد شد.
یکی از باغداران روستای ژیوار نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: به عنوان باغدار نمونه در استان کردستان معرفی شده ام و دارای یک هکتار باغ انجیر هستم.
محمد کریم اداک ادامه داد: در حدود 500 اصله درخت انجیر در باغ خود دارم و هر ساله به طور متوسط یک تن انجیر از این باغ برداشت کرده و به بازار عرضه می کنم.
وی با بیان اینکه از درآمد حاصل از فروش انجیر بسیار راضی و شکرگزار خداوند متعال است، گفت: در بحث فروش انجیر با مشکل روبرو هستیم و در بازار محصولات ما را با قیمت بسیار پایین خریداری می کنند.
اداک با بیان اینکه امسال از زمان برداشت انجیر تاکنون بیش از 300 کیلو از انجیر باغش به دلیل آفت از بین رفته است، از مسئولان جهاد کشاورزی سروآباد خواست نسبت به شناسایی آفت انجیر و در اختیار گذاشتن سم و کود به باغداران کمک کنند.
به گزارش ایرنا، شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی افزون بر 52 هزار نفر در فاصله 90 کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.
خبرنگار: فرزاد اداک ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7354/9102انتهای پیام /*

‘;$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “”+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}
function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}ارسال به دوستان
شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید