استاندار: کنترل سیلاب ها نیازمند احداث سدهای جدید درگلستان استبه گزارش خبرنگار ایرنا حسن صادقلو روز دوشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران گلستان که با حضور نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه وبودجه در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: ممکن است سدسازی در برخی استانها دارای توجیه علمی نباشد اما گلستان با توجه به حجم فراوان آب های سطحی به شدت نیازمند ساخت چندین سد است.
وی بیان کرد: ساخت سد در گلستان علاوه بر پیشگیری ازوقوع سیل، از شکل گیری ماندآب ها و شوره زار شدن زمین های شمال استان جلوگیری خواهد کرد.
استاندار گلستان افزود: ممکن است برخی خسارت های سیل با گذشت چند سال جبران شود اما تبدیل زمین های کشاورزی به شوره زارها به سادگی قابل جبران نبوده وعواقب تلخ زیادی برای استان به همراه خواهد داشت.
صادقلو گفت: همچنین گلستان برای پیشگیری از وقوع سیل به 70 سازه در سرمنشا رودخانه ها احتیاج دارد تا با احداث آنها قدرت فراوان رودخانه های استان کنترل شده و این نعمت به آغازگر بحران سیل تبدیل نشود.
وی اظهار کرد: باران های زیاد همواره آسیب آفرین نیست و به عنوان نمونه در نتیجه بارش های اخیر بیش از 5 میلیون متر مکعب آب پشت سدهای استان ذخیره شد.
استان گلستان 14 سد با ظرفیت حدود 300میلیون مترمکعب آب دارد.
به گزارش ایرنا سیلاب روزهای 19 و 20 مرداد امسال در گلستان و بویژه در مرکز و شرق استان یکهزار و 440 میلیارد ریال خسارت به منازل مسکونی، زمین های کشاورزی و راه های روستایی وارد کرد.
سه نفر در این حادثه در شهرستان های گنبدکاووس و علی آباد جان خود را از دست دادند و از سرنوشت یک مفقودی نیز خبری در دست نیست و جستجو برای یافتن آن همچنان ادامه دارد.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور جزو استانهای سیل خیز به شمار می رود که همه ساله و بویژه در مرداد ماه سیل و خسارت های آن را تجربه می کند.
3091/1648
خبرنگار : میثم محسنی ** انتشار: پری سالارنیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید