استاندار: توجه به طرح های آبخیزداری در مدیریت سیل گلستان ضروری استبه گزارش ایرنا و براساس اعلام روز دوشنبه استانداری گلستان، حسن صادقلو در دیدار با خداکرم جلالی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری که با هدف بررسی نقاط حادثه دیده از سیل به گلستان سفر کرده است، تصریح کرد: وقوع 110 سیل طی 30 سال گذشته در استان موجب اهتمام جدی بر تهیه و تدوین طرح جامع مدیریت سیل شد و لازم است بودجه مورد نظر در این خصوص به استان اختصاص یابد.
وی در ادامه به اجرای طرح تنفس برای جنگل اشاره کرد و گفت: باید در سطح کلان کشور تنفسی برای جنگل ها ایجاد شود و بهره برداری ها به صفر برسد و بهره برداران هرچه سریعتر از جنگل خارج شوند.
استاندار گلستان با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در بین مردم جهت حفظ و صیانت از جنگل ها و منابع طبیعی، افزود: تخریب مناطق جنگلی باعث طغیان رودخانه ها در هنگام بارش های شدید می شود و برای پیشگیری از حوادث اینگونه نیاز به تحولی در رفتارهای اجتماعی داریم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز وضعیت سفره های آب زیرزمینی را نامساعد دانست و گفت: مهمترین چالش کشور در زمینه محیط زیست بیلان منفی آب های زیرزمینی است و در این راستا اقدام زیربنایی توجه به طرح های آبخیزداری است.
جلالی؛ بارش های شدید را نشان دهنده تغییر اقلیم جغرافیایی دانست، افزود: ماحصل تغییرات اقلیمی در کشور کمبود آب شیرین و بیابان زایی خواهد بود.
وی افزود: 100 میلیون هکتار از زمین های کشور نیازمند طرح های آبخیزداری است که تاکنون 26 میلیون هکتار آن اجرایی شده است و باید این روند شتاب گیرد و درجهت تحقق این امر نیکوکاران نیز در برخی استانها همچون هرمزگان و فارس فعال شده اند.
وی با تاکید بر اهمیت استراحت جنگل ها و توقف بهره برداری، گفت که تاکنون 30 درصد پروانه های بهره برداری از جنگل ها متوقف شده است و تا پایان سال جاری تمامی پروانه های بهره برداری از جنگل های خطه شمال متوقف خواهد شد.
موسوی رییس حوادث غیرمترقبه وزارت جهاد کشاورزی نیز تخصیص ندادن به موقع منابع را عاملی درتشدید حوادث دانست و گفت: اگر تخصیص ها در برنامه های پیشگیرانه مدیریت بحران به صد برسد و دستگاه های مسئول در مدیریت بحران بتوانند تا 5 درصد از بودجه ملی خود را برای مدیریت بحران استفاده کنند، اقدامات با سرعت و دقت بیشتری انجام می شود.
به گزارش ایرنا سیلاب روزهای 19 و 20 مرداد امسال در گلستان و بویژه در مرکز و شرق استان یکهزار و 440 میلیارد ریال خسارت به بخش های مختلف شهری و روستایی وارد.
همچنین سه نفر در این حادثه در شهرستان های گنبدکاووس و علی آباد جان خود را از دست دادند و از سونوشت یک مفقودی نیز خبری در دست نیست و جستجو همچنان ادامه دارد.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور جزو استانهای سیل خیز به شمار می رود که همه ساله و بویژه در مرداد ماه سیل و خسارت های آن را تجربه می کند.
این استان یک میلیون و 869 هزار نفر جمعیت دارد که کمتر از نیمی روستا نشین بوده و زندگی آنان بیشتر از طریق کشاورزی تامین می شود.
6204/1648
تنظیم : علی اصغر تیموریان ** انتشار: پری سالارنیاانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید